2015 - NTP-TTM-14-0007
Pályázati azonosító: NTP-TTM-14-0007
Projekt címe: Tehetséges Somogy (TESO)
EPER iktatási azonosító: EMET-2015-52434
Kötelezettségvállaló: Somogy Megyei Önkormányzat
Megítélt összeg: 926 040 Ft
A pályázati program lényege:
A pályázati program egyrészt két meglévő program kiterjesztésére vállalkozott a szakképzés és az idegen nyelv területén. Ennek révén Somogy megye egész területének tehetségei és mentoraik elérése lehetővé válik. Másrészt a program szerves eleme egy konferencia megrendezése a megye tehetségsegítő szakemberei számára, amely a két kiterjesztett tevékenység alapján gyűjti össze a jó gyakorlatokat. A konferencia révén a megye szakemberei segítséget kapnak módszertanilag és kapcsolatrendszerükben.
Eredmények:
A pályázatban megfogalmazott program valamennyi eleme megvalósult. A "Légy a szakmád mestere!" kiállításon a szakképzés tehetségei és mentoraik mutatkoztak be. A "Szólalj meg bátran!" rendezvényen a nyelvi tehetségek ismerték meg egymást és az idegen nyelvek által közvetített kultúrákat. A Tehetséges Somogy konferencia pedig megkoronázta a pályázat rendezvényeinek sorát. A programokban részt vevő mentorok, tehetségsegítő szakemberek megismertették egymással a sikerre vezető "jó gyakorlatokat".
Megvalósult szakmai tevékenységek:
2015. 01. 07: A Tanács tagozatai, tehetségpontjai megbeszélik az NTP-pályázatok lehetőségeit.
2015.01.16-2015.03.18. „Légy a szakmád mestere!” kiállítás meghirdetése, pályamunkák zsűriztetése.
A Somogy Megyei Tehetségsegítő Tanács valamennyi szakképző intézménnyel szoros kapcsolatban áll a Műszaki-Gazdasági Tagozata révén. Ezek az intézmények megkapták a felhívást, lezajlottak az egyeztetések.
2015.03.23-27. "Légy a szakmád mestere!" kiállítás.
A rendezvényre az Eötvös Loránd Műszaki Szakközépiskolában került sor. A "Légy a szakmád mestere!" idei rendezvényén 59 tanuló vett részt a megyéből, különböző szakmákat képviselve.
A rendezvény fontosságát bizonyítja, hogy azon részt vett és beszédet mondott a megyei közgyűlés elnöke, valamint a megyeközponti tankerület igazgatója.
2015. január 19- "Szólalj meg bátran!" nyelvi verseny meghirdetése.
A Kaposvár-Somogy Megyei Tehetségsegítő Tanács Nyelvi Tagozata a KLIK segítségével eljuttatta a felhívást a megye középiskoláiba. A felhívás a megye valamennyi középiskolájába eljutott.
2015.04.23 "Szólalj meg bátran!" nyelvi verseny.
A versenyen 101 tanuló vett részt, 24 felkészítő pedagógussal.
2015.05.12 Tehetséges Somogy Konferencia.
A konferencián az előző két rendezvényen részt vevő tehetségsegítő szakemberek vettek részt, akik bemutatták a sikerhez vezető "jó gyakorlataikat".
Célok megvalósulása:
A pályázati program kettős céllal rendelkezett: egyrészt a már hagyománnyal rendelkező tehetségsegítő tevékenységek folytatása és meg-, illetve elismertetése; másrészt a Kaposvár-Somogy Megyei Tehetségsegítő Tanács tagozataiban, tehetségpontjaiban felhalmozódott módszertani tudás, "jó gyakorlat" disszeminációja.
Az első célt elérte mind a "Légy szakmád mestere!", mind pedig a "Szólalj meg bátran!" rendezvény. Előbbin a szakképzés tehetségei mutatták meg munkáikat a cukrászattól a faipari munkákon át a közlekedéstechnikáig. Utóbbin nem csak az idegennyelvek ismerete, hanem az adott nyelvhez tartozó kultúrák sokszínűségének megmutatása is a tehetség alkotóelemévé vált.
Mindkét rendezvény esetében ki kell emelni, hogy már az előkészítő folyamatok során megerősödtek, illetve szerteágazóvá váltak a tehetséggondozó szakemberek közti kapcsolatok. A pedagógusok nem versenynek fogták fel a rendezvényeket, hanem megmutatkozásnak és bizonyításnak: a közoktatás keretei között mind a szakképzés, mind a gimnáziumok területén nagyon sok tehetséges diák és a tehetséget felismerni és segíteni képes pedagógus dolgozik.
A "Tehetséges Somogy" konferencia ezt a folyamatosan és sikeresen, sokszor azonban elszigetelten zajló tehetségsegítő munkát ismertette meg a megye tehetségsegítő szakembereivel.
A pályázati program megvalósítása több szempontból is eredményesen segítette a Tanács tevékenységét. Két kiemelt terület, a szakképzés és az idegen nyelv esetében mutatta meg, hogy milyen összetett feladat a tehetség kibontakoztatása. Kapcsolati hálót hozott létre mind a diákok, mind a mentoráló pedagógusok között. Így az érintett tagozatok a jövőben még eredményesebben folytathatják munkájukat. A "Tehetséges Somogy" konferencia pedig ehhez biztosította részben az elméleti keretet, részben pedig betekintést nyújtott a megyei tehetségsegítés "jó gyakorlataiba". Ezzel hozzájárult a Tanácsban folytatott tehetségsegítő tevékenység szélesebb társadalmi elfogadásához.
A pályázat során kidolgozott új tehetséggondozó programok:
A pályázat megvalósítása során két új tehetséggondozó "jó gyakorlat" került kidolgozásra.
A „Szólalj meg bátran!” nyelvi verseny „jó gyakorlatként” a középiskolás tanulók számára olyan versenyhelyzetet teremt, melyben a használható tudás alkalmazása áll a középpontban. Célunk a tanulók motiválása a nyelv, mint eszköz használatára, sikerélmény nyújtása az idegen nyelv terén. A kiírás szerint csak az idegen nyelvet alapóraszámban tanuló diákok nevezhetnek, így a gimnáziumi képzésben lévők nem kerülnek előnybe a szakközépiskolában tanulókkal szemben.
A jó gyakorlat részét képezi, hogy a felkészítő tanárok aktívan vesznek részt az előkészítő időszakban. Közösen kerül kidolgozásra a versenykiírás, értékelés, lebonyolítás szabályai, melyben hatékony szerepet vállalnak. A pedagógusok alkotják az értékelő bizottságot az első feladatban, míg a második (szerepjáték) fordulóban külső tagok, a Kaposvári Egyetem oktatói vesznek részt.
A Kaposvár-Somogy Megyei Tehetségsegítő Tanács és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ együttműködési megállapodásának köszönhetően rendezvényünket támogatja a KLIK Kaposvári Tankerülete, így az oktatási intézmények még hatékonyabban tudnak részt venni a rendezvényen.
A „Légy a szakmád mestere!” kiállításra a szakképző intézményekből jelentkezhetnek a szakmai tehetségüket produktumokkal bemutató diákok és szakoktatóik közösen. A „Légy a szakmád mestere!”, mint „jó gyakorlat” lényege, hogy az intézményükön keresztül, az oktató és a kiemelkedően tehetséges szakma tanuló közösen jelenjenek meg munkáikkal, alkotásaikkal, tervrajzokkal, fényképekkel és minden olyan vizuális módon, ahogy be tudják mutatni mind a szakmai berkeknek, mind a gazdasági vállalkozásoknak és a leendő szakma tanulóknak a tehetségüket, a szakmájuk lehetőségeit és magas színvonalon művelését. A kiállításnak zsűrizése és helyezései nincsenek, mert a cél annak a tehetséggondozó tevékenységnek a megmutatása, amely a szakmai megmérettetéseken már bizonyította értékességét.
Programokhoz kapcsolódó rendezvények:
A pályázati programban megvalósított rendezvényeket a résztvevők egyöntetűen sikeresnek és inspirálónak minősítették. A szakképzés területén a különböző szakmák között értékteremtő együttműködés indult meg, míg a diákok reményteljes közösségé szerveződtek. Hasonlóképpen az idegen nyelveket és kultúrákat megismerő és megismertető tehetségek és mentoraik is ismeretségeket kötöttek az általuk művelt területen.
A Kaposvár-Somogy Megyei Tehetségsegítő Tanács már évek óta működteti tagozati rendszerét, ahol az azonos profilú tehetségpontok egy-egy tagozat részét képezik. A tagozatokon belül zajló munka ugyanakkor, ahogy a résztvevők megerősítették, nagy lökést kap a pályázatban megvalósított megmutatkozási lehetőségektől. A mentorok pedig igénylik az együttműködést, tájékozódást - ezt biztosították a megvalósított rendezvények.
A résztvevők visszajelzéseinek informális közegéül szolgált a "Légy a szakmád mestere!" és a "Szólalj meg bátran!" programok. A résztvevő tehetséges tanulók arról számoltak be, hogy a tehetséges fiatalok közegében önbizalmuk erősödött, elkötelezettségük, tehetségük kibontakoztatásában tovább erősödött. Felkészítő mentoraik ezen túl a hálózatosodás előnyeit emelték ki. Olyan tehetségsegítő szakemberekkel ismerkedtek meg Somogy megyéből, akikkel a továbbiakban kicserélik tapasztalataikat. Így a "jó gyakorlatok" személyes kapcsolatokon alapuló cseréjét segítette elő a két rendezvény.
A "Tehetséges Somogy" konferencia keretében már nyilvános formában került visszaigazolásra, hogy valamennyi résztvevő támogatja a tehetségsegítő tanács koordináló-összefogó tevékenységét, amely segíti a tagozatok és tehetségpontok tevékenységét, tág teret engedve a szakmai és az egyes pontokat jellemző sajátosságoknak.